Biuro podróży Primapol | Dąbrowa Górnicza

Wybierz swój język

Trasa wycieczki: Olsztyn - Święta Lipka  - Reszel - Mamerki -  Gietrzwałd – Grunwald  

 

1 dzień:

Wyjazd rano i przejazd  do Olsztyna - stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Najciekawsze zabytki miasta Olsztyna to fragmenty murów miejskich z Bramą Wysoką, XIV-wieczna bazylika pw. św. Jakuba, Stary Ratusz i zabytkowa zabudowa starówki.  Najstarszą budowlą Olsztyna jest gotycki zamek kapituły warmińskiej z XIV w, w którym urzędował Mikołaj Kopernik . Zamek należał do kapituły warmińskiej, która do 1454 roku podlegała wojskowej opiece Zakonu Krzyżackiego. Do zwiedzania udostępnione jest izba mieszkalna administratorów, refektarz, kaplica, pomieszczenia kondygnacji spichrzowo – obronnych. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Obiadokolacja . Nocleg.

2 dzień: 

Po śniadaniu przejazd do Reszla, który uważany jest za najładniejsze miasto Warmii. Zamek biskupi, wyniosła fara, gotyckie mosty, świetnie zachowany zespół staromiejski –zwiedzanie z przewodnikiem zamku biskupiego. Przejazd do Świętej Lipki. Święta Lipka  to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami  są Ojcowie Jezuici. Jest to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada bogatą i różnorodną dekorację: rzeźby, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie, dzieła artystycznego kowalstwa. Prezentacja organów świętolipskich.

Przejazd do Mamerek, gdzie znajduje się kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Zwiedzanie z przewodnikiem części będącej Centrum Dowodzenia i Łączności, gdzie wykonana została adaptacja pomieszczeń z wykorzystaniem elementów historycznego wyposażenia i manekinów w umundurowaniu. Niemieccy sztabowcy, obsługa centrum łączności i odtworzenie wnętrza pomieszczeń sprawia, iż wyobrazić można sobie jak wyglądało to w czasie wojennego funkcjonowania kwatery. Ciekawostką jest rekonstrukcja układu pomieszczeń w niemieckiej łodzi podwodnej U-Boot z okresu II WŚ. Możemy tu zobaczyć w skali 1:1 jak wyglądała służba na okręcie podwodnym w czasie wojny. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień:

Po śniadaniu przejazd do Sanktuarium w Gietrzwałdzie, spotkanie z miejscowym przewodnikiem i zwiedzanie sanktuarium. Przejazd do Grunwaldu. Spacer z przewodnikiem po Polach Grunwaldu (1,5 godziny). Grunwald: muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które prezentuje wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411. Wystawę uzupełnia kolekcja średniowiecznego uzbrojenia oraz pokazy multimedialne ukazujące fazy bitwy, opis chorągwi grunwaldzkich i pokaz specjalny poświęcony obrazowi Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” -  jest to haftowana wersja obrazu w oryginalnych rozmiarach. Całość dopełniają zawieszone kopie chorągwi polskich i krzyżackich oddziałów, które wzięły udział w bitwie. Możliwość całościowego spojrzenia na przebieg wiktorii z 15 lipca 1410 r. daje diorama, na której możemy obserwować kolejne fazy bitwy.

Wyjazd w drogę powrotną. Powrót do domu w późnych godzinach wieczornych.

           

Świadczenia:

  • przejazd autokarem
  • 2 noclegi (pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami)
  • wyżywienie 2 x dziennie: 2 śniadania i 2 obiadokolacje
  • ubezpieczenie NNW
  • opiekę pilota